ZÁVODNÝ ELEKTRO s.r.o.
Lhotka 180, 739 47 Kozlovice
IČ 26848007 DIČ CZ26848007
Firma je zapsána v OR u KS Ostrava, oddíl C, vložka 50338
Za normálních provozních podmínek některá elektrická zařízení (el. motory, svářečky, zářivky) nespotřebovávají ze sítě pouze činnou energii, ale i energii jalovou. Ta je nezbytná, z fyzikálního hlediska, pro zajištění správné funkce těchto zařízení. Součet obou energií ale zatěžuje přenosové sítě. Snahou je připojit ke spotřebiči správně navržený kondenzátor, který dodává jalovou energii přímo spotřebiči. Sníží se tím velikost jalové energie přenášené po síti. Toto řešení označujeme kompenzací jalové energie. Kvalita kompenzace se udává účiníkem cos j, což je poměr činného a zdánlivého výkonu. Ideálním stavem je docílit cos j = 1. Odběratel v ČR je penalizován za účiník nižší než 0,95. Jsou používány tyto druhy kompenzace: individuální, skupinová a centrální. U individuální kompenzace je kondenzátor spínán přímo se spotřebičem. Skupinová a centrální kompenzace je vhodná pro rozsáhlejší elektrické systémy s proměnnou zátěží. Spínání kondenzátorů je řízeno mikroprocesorovým regulátorem, který zajišťuje dosažení optimálního účiníku.
Jalový výkon potřebný k dosažení požadovaného účiníku:
QC = P x (tgarcos ϕ1 - tgarcos ϕ2)
QC - jalový výkon požadovaného kompenzačního kondenzátoru
P - činný výkon spotřebiče
cos ϕ1 - původní účiník
cos ϕ2 - výsledný účiník
Všechny prvky sítě je nutno dimenzovat na efektivní hodnotu proudu. Ztráty v síti jsou také úměrné efektivnímu proudu, dokonce jeho druhé mocnině, takže odběr jalového výkonu podstatně zvyšuje ztráty v síti. Kromě toho má na svědomí velkou část nepříznivého kolísání napětí sítě. Dle Energetického zákona je odběratel povinen dodržovat účiník v rozsahu 0,95 - 1, pokud není dohodnuto jinak. U motoru je spotřeba jalového proudu přibližně stejná, je-li motor zatížen úplně, částečně nebo vůbec. To znamená, že zatížený motor má podle typu účiník v rozmezí 0,7 - 0,9. Motor běžící naprázdno však může mít účinek menší než 0,1. Z těchto důvodů je potřeba vybavit provoz vhodnou kompenzací.
Individuální kompenzace: každý spotřebič má na svých svorkách připojen potřebný kondenzátor. Výhodou je vyloučení ztrát při přenosu jalové energie. Některé spotřebiče je zakázáno individuálně kompenzovat.
Skupinová kompenzace: skupina spotřebičů je kompenzována jedním zařízením. Používá se tam, kde by individuální kompenzace byla neekonomická.
Centrální kompenzace: se používá ke kompenzaci celého odběrného místa, provozu, musí být opatřena regulátorem, který zaručuje dodržování účiníku v požadovaném rozsahu.
REGULÁTORY JALOVÉHO VÝKONU NOVAR
NOVAR 1106, NOVAR 1114, NOVAR 1206, NOVAR 1214, NOVAR 1005, NOVAR 1007, NOVAR 1005D, NOVAR 1007D
Regulátory jalového výkonu řady Novar-1xxx jsou plně automatické přístroje, umožňující optimální řízení kompenzace jalového výkonu. Přístroje jsou vybaveny přesným napěťovým a proudovým měřícím obvodem a digitálním zpracováním naměřených hodnot je dosaženo vysoké přesnosti vyhodnocení hodnot napětí, proudu i účiníku. Výpočet harmonických složek se provádí algoritmem FFT. Tím je zajištěna přesná funkce měření a regulace i v podmínkách harmonického zkreslení.
Regulace probíhá ve všech čtyřech kvadrantech a její rychlost je závislá jak na velikosti regulační odchylky, tak na její polaritě (překompenzování-nedokompenzování) . Připínání a odpínání kompenzačních kondenzátorů je prováděno tak, aby optimální stav kompenzace byl dosažen jediným regulačním zásahem a minimálním počtem přepínaných stupňů. Přitom přístroj volí jednotlivé stupně s ohledem na jejich rovnoměrné zatěžování a přednostně připíná stupně, které byly odepnuty nejdéle a jejichž zbytkový náboj je tedy minimální. Vedle kompenzačních kondenzátorů lze k regulátoru připojit i kompenzační tlumivky (dekompenzace sítě).
Všechny typy regulátorů lze objednat v provedení rozšířeném o galvanicky oddělenou komunikační linkou typu RS-232, případně RS-485. Ve spojení se vzdáleným počítačem pak lze dálkově sledovat všechny měřené hodnoty a provádět parametrizaci regulátoru.
Regulátory jalového výkonu NOVAR 1106, 1114, 1206 a 1214 jsou plně automatické přístroje umožňující optimální řízení kompenzace jalového výkonu. Z hlediska připojení jsou kompatibilní s původními typy NOVAR 1xx/2xx. Jsou určeny pro aplikace, které vyžadují vysokou přesnost regulace i při malém zatížení, řízení ventilace a případně další rozšiřující funkce.
NOVAR 1005 a NOVAR 1007 jsou inovované regulátory jalového výkonu. Jsou určeny zejména pro méně náročné kompenzační systémy. Jejich hlavní předností je kompaktní provedení a příznivá cena, oproti předchůdci Novar 5 je zvýšena citlivost regulátoru. Navíc model 1007 má celkem 8 výstupních relé. Regulátory se dodávají i v provedení na DIN-lištu pod označením Novar1005D/1007D.
3 fázový regulátor jalového výkonu NOVAR 1414 je určen pro aplikace s velkou či měnící se nesymetrií zatížení jednotlivých fází. Měří proudy všech tří fází a vyhodnocuje trojfázový účiník, podle kterého i reguluje. Konstrukčně je odvozen od regulátoru NOVAR 1214 - odlišuje se pouze přídavnými proudovými vstupy.