REVIZE, TERMOVIZE, MĚŘENÍ

Revize bez omezení napětí

Termovizní měření - bezkontaktní diagnostika

Měření rozvodných soustav

 

REVIZE BEZ OMEZENÍ NAPĚTÍ, VÝBUCHY

Provádíme revize elektrického zařízení bez omezení napětí

Revize v prostorách s nebezpečím výbuchu

 

TERMOVIZNÍ MĚŘENÍ - BEZKONTAKTNÍ DIAGNOSTIKA

 

Termovizní systém umožňuje bezkontaktně měřit dynamické teplotní pole. Rozložení a průběh teploty se zobrazuje a zaznamenává prostřednictvím termovizní kamery a dalšího příslušenství. Termovizní systémy mají široké uplatnění v elektrotechnice, průmyslu, stavebnictví, zemědělství, lékařství, atd.

Měření povrchové teploty tělesa na celém povrchu současně a zobrazení takového teplotního pole se uplatní při diagnostice provozu strojů a elektrických zařízení, při požární prevenci, při optimalizaci konstrukce (např. výměníky, kompresory, potrubí chladicích systémů, mrazicí boxy aj.), při energetických auditech apod.

Termovize v elektrotechnice

Termovize1Termovizní měření se využívá v elektrotechnice jako prostředek na identifikování a hledání problémových oblastí při výrobě, přenosu a distribuci elektrické energie. Také je úspěšně rozšířená jako nástroj elektrických kontrol, protože předností je, že se kontrola uskutečňuje během normálního provozu bez zásahu do zařízení (měření je bezkontaktní a nedestruktivní). Při pravidelných kontrolách jsou případné závady objevované již v počátečním stádiu, což má vliv na ekonomiku provozu.

Při měřeních na elektrických zařízeních se snímá infračervené záření vyzářené v oblasti nedokonalého spojení dvou vodičů, kterými protéká elektrický proud. Hlavním kritériem pro rozhodnutí zda jde o špatný spoj není pouze absolutní teplota spoje, ale zejména teplotní rozdíl vůči ostatním spojům, eventuálně jeho rostoucí trend. Měřením, postupným sledováním a porovnáváním s archivovanými hodnotami lze rozhodnout o kvalitě sledovaného spoje. Následným měřením po opravě spoje lze vyhodnotit kvalitu opravy spoje. Termovize je výkonný pomocník při kontrole a revizi elektrických rozvodů.

Měření oteplení svorek, spojů a elektrických zařízení se provádí nejméně při 50% zatížení. Svorka nebo spoj, které jsou v pořádku, nemají být teplejší než vodič, na který jsou svorky připojeny.
  • kontrola vedení elektrické energie
  • kontrola rozvaděčů a el. systémů
  • kontrola zařízení zajištěného napájení
  • kontrola rozvoden VN a VVN
  • kontrola transformátorů

Termovize ve stavebnictví

Termovize2Účelem většiny termovizních měření ve stavebnictví je stanovení rozložení povrchových teplot na plášti budovy a zjištění, zda-li toto rozložení povrchové teploty je " netypické " , t.j. je-li způsobeno např. špatně provedenými stavebními pracemi, poruchami izolace, netěsnostmi oken a dveří, kondenzací vlhkosti apod. Daší využití je při kontrolách rozvodů tepla a energií - podlahových vytápění, nepřístupných teplovodů...
  • zjišťování míst tepelných ztrát budov jako podklad pro projektování izolace
  • kontrola kvality provedených prací při kolaudaci
  • vyhledávání závad podpodlahového topení
  • kontrola technologického vybavení budov
  • vyhledání prasklin v plášti budovy

Termovize v průmyslu

Termovize3Měření povrchové teploty tělesa na celém povrchu současně a zobrazení takového teplotního pole se uplatní ve slévárenství, při tepelném zpracování výrobku, při optimalizaci konstrukce (např. výměníky, kompresory, potrubí chladicích systémů, mrazicí boxy aj.), při diagnostice provozu strojů , při požární prevenci. Termovizní diagnostikou lze samozřejmě odhalit i všechna kritická místa, kde vlivem nesprávného či poruchového provozu dochází k zahřívání a tedy i ke zvyšování teploty.
  • kontrola mechanických zařízení či jejich částí (ložiska apod.)
  • kontrola stavu obvodových plášťů objektů (izolace, netěsnosti apod.)
  • kontrola stavu vyzdívek…   

 ZPĚT na začátek

 

PŘÍNOSY TERMOVIZNÍHO MĚŘENÍ

Nespornou výhodou termovizních systémů je současné zobrazení a vyhodnocení několika tisíc bodů, a tedy schopnost nahradit „mnoho“ měřicích zařízení. Dále pak:
  • včasná diagnostika poruch a havárií
  • prevence neplánovaných odstávek a kalamitních stavů
  • předcházení haváriím v důsledku chybné montáže zařízení
  • protokol o měření může být podkladem pro reklamaci chybné instalace
  • bezkontaktní měření bez nutnosti odstávky nebo demontáže zařízení
  • snížení ztrát spojených s odstávkou zařízení
  • rychlost a snadnost měření
  • zkrácení času potřebného na identifikaci závady
  • snížení nákladů na údržbu zařízení a případné opravy
tm4 tm5
tm6 tm7
tm8 tm9

Termografické měření elektrických zařízení

Termovizní měření se využívá v elektrotechnice jako prostředek k identifikaci a hledání problémových oblastí při výrobě, přenosu a distribuci elektrické energie.
Provádí se:
  • měření kvality proudových spojů na všech napěťových hladinách
  • prověřování, zda nedochází k přehřívání částí pod napětím vlivem přechodového odporu
  • kontrola transformoven (vinutí transformátoru, přípojnice a spojovací vedení, odpojovače, vypínače, viditelné části kabelů a kabel. koncovky, uzemnění stínění kabelů VVN atd.)
  • kontrola rozvaděčů a el. systémů
  • měření spínacích stanic a rozvoden VN
  • měření venkovního vedení VVN (oteplení spojů, svodičů přepětí)
  • měření venkovního a kabelového vedení VN, NN
  • oteplovací zkoušky vinutí elektrických strojů
tm10
tm12
Na uvedených termogramech je zřejmé přehřátí částí rozvodného zařízení s možností vzniku poruchy na zařízení

Termovizní měření nabízíme svým zákazníkům i ke snímkování zařízení nesouvisejících s dodávkou elektrické energie (např. technologická zařízení podniku, budovy apod.) ZPĚT na začátek

 

MĚŘENÍ ROZVODNÝCH SOUSTAV

 

Zajišťujeme  měření  rozvodných  soustav  -  kompenzace  účiníku, vyšších harmonických, odběrové diagramy odběrů (hlavní, podružné). Veškeré výsledky jsou zpracovány na PC a jejich výsledkem jsou tabulky nebo grafy.

 

Zajistíme vám měření těchto veličin:

  • napětí a proud (až do 2000 A) s předností 0,5%
  • kmitočet, účiník
  • okamžitý výkon (činný i jalový) s přesností 1%
  • spotřebovaná energie (činná i jalová)
  •  

Měření  lze  provádět  automaticky,  s  periodou  odečítání  od  1 min. do 4 hod., bez měření harmonických již od 1 s. Kapacita paměti  zařízení  umožňuje  provádět  měření  nepřetržitě  několik  dní. Zařízení umožňuje vyhodnotit úplné harmonické zkreslení jednotlivými  harmonickými  až  do  40-té  harmonické.  Všechny  naměřené hodnoty lze vytisknout na zabudované tiskárně nebo s pomocí PC přehledně zobrazit v grafech.

Na základě těchto naměřených hodnot jsme schopni navrhnout, dodat a instalovat vhodný kompenzační rozvaděč.

 

  ZPĚT na začátek

 

 

MĚŘÍCÍ PŘÍSTROJE

 

Přenosné měřící a registrační přístroje pro měření distribučních sítí NN, VN, VVN a měření transformátorů.

 

SIMON 341FLEX - Přenosný měřící a registrační přístroj bez displeje s připojením na PC 

Programovatelný registrační měřicí přístroj pro měření a záznam napětí, proudů, účiníků, frekvence, THD, harmonických složek a teploty  v distribučních sítích nn. V kombinaci se simulátorem zátěže SIMON-Z umožňuje měřit napětí při zatížení 5 resp. 10 kW a tím zjišťovat impedanci napájecí smyčky.

 

SIMON FLEX

 

SIMON PQ - Přenosný analyzátor sítě s kontinuálním vyhodnocováním kvality

 

SIMON PQ je modulární analyzátor kvality elektrické energie. V základním provedení je určen pro kontinuální monitorování až čtyř napětí a proudů. Počet proudu lze rozšířit až na maximálně 6x4 proudových vstupů. Přístroj koncepčně vychází z panelového přístroje SMPQ a sdílí většinu jeho parametrů. Oproti jiným přístrojům řady SIMON měří flicker a meziharmonické a umožňuje záznam a vyhodnocení  měření kvality dle EN 50160. Ultra-kompaktní rozměry analyzátoru a krytí IP65 jej předurčují k nasazení v náročných podmínkách a stísněných prostorech.

 

 

PEGGY 338/448 - Přenosný registrátor poruch

 

Přístroj je určen pro záznam poruchových jevů - průběhu napětí, proudů a logických signálů v elektrických distribučních sítích NN, VN případně VVN. Je vhodný zejména pro zachycení a identifikaci náhodných jednorázových dějů v napájecí síti, jako krátkodobá přepětí, podpětí nebo nadproudy.

 

Software pro správu dat:

 

RETIS

Základní programové vybavení pro práci s přístroji pro Windows. Umožňuje zejména kontrolu stavu více  přístrojů různého typu současně, jejich nastavování, přenos aktuálních dat a záznam měření do archivu. Program komunikuje s přístroji po sériových linkách, přes modem a nebo po ethernetu a umožňuje tak vzdálený a nepřetržitý přístup ke všem měřeným údajům.

 

RETIS Off-line

Program pro práci s archivními daty z paměti podporovaných přístrojů, který umožňuje zejména ukládání záznamů měření do archivu na PC a dále vizuálně a statisticky archivy zpracovat. Program je vyvíjen s novými přístroji jako náhrada programu CETIS32 a obsahuje možnost importovat starší záznamy.

 

Symetrizační regulátor SERP

 

Regulátor je určen k symetrizaci nestejnoměrné zatížené el. sítě. S úspěchem je používán k symetrizaci zatížení indukčních dvoufázových pecí.

Regulátor se připojuje k měřícímu modulu USO 3 ze kterého pak získává veškerá data potřebná k regulaci. Dále pak má regulátor i aktivní paralelní vstupy, které se požívají pro výběru ruční nebo automatické regulace. Tyto 3 paralelní vstupy jsou aktivní a nejsou vzájemně galvanicky odděleny. Maximální impedance paralelních vstupů je 2kOhm. Funkce paralelních i sériového vstupu je indikována svítícími LED-diodami. Výstupy regulátoru tvoří spínací kontakty relé 5A/250V~.

Přístroj je dodáván v krabici IncaBox 144x144 pro upevnění na přední stranu rozvaděče. Veškeré údaje jsou zobrazovány na LCD displeji 2x16 znaků. Na čelním panelu je rovněž umístěna ovládací klávesnice a Led diody pro signalizaci paralelních vstupů a sériové linky.

 

Teplotní regulátor TERM

 

K regulátoru lze připojit až 16 vstupních modulů VMTC 4, přičemž každý může snímat 4 teplotní čidla, tzn. že lze celkem snímat a vyhodnocovat až 64 teplot. Dále lze k regulátoru připojit až 32 výstupních modulů VMP 4, z nichž každý má 4 reléové (mohou být i optočlenové) výstupy na 8A/250V~ (u optočlenů 50mA/30V=), regulátor má tedy celkem 128 výstupů. Veškeré moduly jsou vzájemně propojeny komunikační Linkou 485, která je u všech modulů galvanicky oddělená.

 

 Regulace generátoru

 

Zařízení bylo vyvinuto pro regulaci parního generátoru cukrovaru. Při ostrovním provozu generátoru provádí regulaci napětí.

U třífázového generátoru připojeného k síti provádí regulaci jalového výkonu.

 

ZPĚT na začátek