TRAFOSTANICE, VN

V současné době jedna z nejmodernějších variant řešení zásobovaní elektrickou energii pro koncová odběrná místa. Podle nároků na dodávaný el. výkon je možné kombinovat přístrojové vybavení kioskových trafostanic, tak i estetické řešení, které je možné přizpůsobit přání zákazníka.

Kompaktní kioskové trafostanice můžeme rozdělit na odběratelské, distribuční, nebo jejich kombinaci. Z hlediska užití a z hlediska jmenovitého výkonu se vyrábí několik typu trafostanic. Pro menší výkony jsou trafostanice polozapuštěné obsluhovatelné z vnější strany, pro větší výkony, nebo speciální aplikace se vyrábějí pochozí trafostanice obsluhovatelné z vnitřní strany. Součástí každé kompaktní transformační stanice je samostatný prostor pro transformátor, VN a NN rozvaděče a integrované dno, které současně slouží jak k uložení kabelů tak i jako záchytná olejová vana.

 

Hlavní přednosti kioskových trafostanic:

– v současné době jedna z nejmodernějších technologii na trhu.

– snadná a rychlá montáž suchou cestou, montáž lze provádět i v zimním období. Na stavbu se doveze již kompletní, ve výrobním závodě sestavena a odzkoušená trafostanice Pro osazení trafostanice je nutno udělat potřebnou uzemňovací síť a udusané štěrkové lože, do kterého bude trafostanice uložena. Osazení trafostanice na připravené lože se provádí jeřábem s potřebnou nosností.

– malá zastavěná plocha díky použité monolitické kompaktní konstrukci a použití moderních spínacích přístrojů plněných plynem SF6, které mají minimální nároky na prostor. Za těchto okolností lze vyrobit kompaktní kioskovou trafostanici o rozměrech malého osobního auta.

– minimální údržba s bezpečným a spolehlivým provozem, kdy díky své konstrukci a použití moderních prvků je zajištěna maximální ochrana zařízení. Zařízení je chráně před účiníky povětrnostních vlivů.

– minimální ekologická zátěž jak při montáži tak při provozu. Trafostanice svou konstrukcí zabraňuje šíření nadměrného hluku při provozu a v případě havárie i uniku škodlivých látek do okolní. Montáž je prováděna suchou cestou, ve většině případu pro osazení trafostanice postačuje zhutněné štěrkové lože.

– maximální bezpečnost. Trafostanice svou konstrukcí zamezuje jakýkoliv přístup neoprávněným osobám k elektrickému zařízení. Svou konstrukci zamezuje úrazu a vzniku škod na okolním majetku tak i volně se vyskytujících osob a to jak v případě havárie tak při provozu.

– dlouhá životnost kioskové trafostanice až 50 let.

 

 

 

KOMPENZACE

Kompenzace je jedním z hlavních oborů činnosti firmy, čemuž odpovídá i relativně široká nabíka různých řešení. Regulátory NOVAR umožňují plně automatické a optimální řízení kompenzace jalového výkonu. Výrobní sortiment zahrnuje jak klasické regulátory pro použití v kombinaci s elektromechanickými stykači, tak i komponenty pro rychlé kompenzační systémy - rychlý regulátor a tyristorové spínací bloky.

 

Vznik jalového proudu

 

Za  normálních  provozních  podmínek  některá  elektrická  zařízení (el. motory, svářečky, zářivky) nespotřebovávají ze sítě pouze činnou energii, ale i energii jalovou. Ta je nezbytná, z  fyzikálního hlediska pro zajištění správné funkce těchto zařízení. Součet obou energií, ale zatěžuje přenosové sítě. Snahou je připojit ke spotřebiči správně navržený kondenzátor, který dodává jalovou energii přímo spotřebiči. Sníží se tím velikost jalové energie přenášené po síti. Toto řešení označujeme kompenzací jalové energie. Kvalita kompenzace se udává účiníkem cos ϕ, což je poměr činného  a  zdánlivého  výkonu. Ideálním  stavem  je  docílit  cos  ϕ  =  1.

K regulaci účiníku jsou  používány  tyto  druhy  kompenzace:  individuální,  skupinová a centrální. U individuální kompenzace je kondenzátor spínán přímo se  spotřebičem.  Skupinová  a  centrální  kompenzace  je  vhodná  pro rozsáhlejší elektrické systémy s  proměnnou zátěží. Spínání kondenzátorů je řízeno mikroprocesorovým regulátorem, který zajišťuje dosažení optimálního účiníku.

 

Jalový výkon potřebný k  dosažení požadovaného účiníku:

 

QC = P x (tgarcos ϕ1 - tgarcos ϕ2)

QC - jalový výkon požadovaného kompenzačního kondenzátoru

P - činný výkon spotřebiče

cos ϕ1  - původní účiník

cos ϕ2  - výsledný účiník

 

 
Všechny prvky sítě je nutno dimenzovat na efektivní hodnotu proudu. Ztráty v síti jsou také úměrné efektivnímu proudu, dokonce jeho druhé mocnině, takže odběr jalového výkonu podstatně zvyšuje ztráty v síti. Kromě toho má na svědomí velkou část nepříznivého kolísání napětí sítě. Dle Energetického zákona je odběratel povinen dodržovat účiník v rozsahu 0,95 - 1, pokud není dohodnuto jinak. U motoru je spotřeba jalového proudu přibližně stejná, je-li motor zatížen úplně, částečně nebo vůbec. To znamená, že zatížený motor má podle typu účiník v rozmezí 0,7 - 0,9. Motor běžící naprázdno však může mít účinek menší než 0,1. Z těchto důvodů je potřeba vybavit provoz vhodnou kompenzací.

Individuální kompenzace: každý spotřebič má na svých svorkách připojen potřebný kondenzátor. Výhodou je vyloučení ztrát při přenosu jalové energie. Některé spotřebiče je zakázáno individuálně kompenzovat.

Skupinová kompenzace: skupina spotřebičů je kompenzována jedním zařízením. Používá se tam, kde by individuální kompenzace byla neekonomická.

Centrální kompenzace: se používá ke kompenzaci celého odběrného místa, provozu, musí být opatřena regulátorem, který zaručuje dodržování účiníku v požadovaném rozsahu.

 

REGULACE 1/4 HOD MAXIMA

Regulační a monitorovací systémy HMP

 

Systém je určen k regulaci  měsíční a roční rezervované kapacity a rezervovaného příkonu (dříve čtvrthodinového a technického maxima). Dále umožňuje monitorování elektrických i neelektrických veličin, monitorování elektroměrů, vodoměrů, plynoměrů, teplot, tlaků atd. Pomocí rozšiřujících modulů jej lze využít ke sledování výroby, chodu linek a měření fyzikálních veličin. Měřící vstupy systému jsou impulsní. Pro převod jiných veličin na impulsy jsou k dispozici  AD převodníky analog (např. proud, napětí) na impuls (kmitočet).

 

Regulátory se neustále vyvíjejí dle cenových tarifů dodavatelů energie a požadavků zákazníků. V současné době umožňuje automatické přepínání sjednaných měsíčních rezervovaných kapacit dle předvolených hodnot a reálného času. Při připojení modulu DCF je zajištěn přesný čas regulátoru. Verze HMP64M umožňuje také hodinovou regulaci pro oprávněné zákazníky.

BEZDRÁTOVÉ PŘENOSY

Zařízení  je  určeno  pro  radiový  přenos  povelů,  signálů,  přenos impulsů a přenos analogových veličin - proudové smyčky, popřípadě napěťové úrovně. Radiový bod sestává z části logické (logické moduly) a VF části, tvořené anténou s intergrovaným vf modulem.

 

MĚŘENÍ, REVIZE, TERMOVIZE

Zajišťujeme  měření  rozvodných  soustav  -  kompenzace  účiníku, vyšších harmonických, odběrové diagramy odběrů (hlavní, podružné). Veškeré výsledky jsou zpracovány na PC a jejich výsledkem jsou tabulky nebo grafy.

 

Zajistíme vám měření těchto veličin:

  • napětí a proud (až do 2000 A) s předností 0,5%
  • kmitočet, účiník
  • okamžitý výkon (činný i jalový) s přesností 1%
  • spotřebovaná energie (činná i jalová)

 

Měření  lze  provádět  automaticky,  s  periodou  odečítání  od  1 min. do 4 hod., bez měření harmonických již od 1 s. Kapacita paměti  zařízení  umožňuje  provádět  měření  nepřetržitě  několik  dní. Zařízení umožňuje vyhodnotit úplné harmonické zkreslení jednotlivými  harmonickými  až  do  40-té  harmonické.  Všechny  naměřené hodnoty lze vytisknout na zabudované tiskárně nebo s pomocí PC přehledně zobrazit v grafech.

VÝROBA ROZVADĚČŮ NN

 

Vyrábíme a dodáváme všechny druhy rozváděčů do 1000 V:

Kompenzační rozvaděče

Silové rozvaděče

Řídící rozvaděče - ovládací

Měřící skříně (USM)

Bytové rozvaděče

A jiné…

 

Jako základ pro výrobu rozvaděčů využíváme rozvodné skříně od výrobců SCHRACK, Spálovský, ABB, Kovopol a další dle požadavku zákazníka. Pro vybavení rozvaděčů přístroji je respektován požadavek investora. Výroba je prováděna dle dokumentace dodané zákazníkem, nebo vlastní výrobní dokumentace a řídí se platnými normami ČSN a IEC. Dle ČSN je rozvaděč při expedici podroben výstupní kontrole a vybaven dokumentací, výrobním štítkem s prohlášením o shodě a protokolem o kusové zkoušce.