REGULÁTORY JALOVÉHO VÝKONU NOVAR

 

Regulátory jalového výkonu Novar

 

Regulátory jalového výkonu řady Novar-1xxx jsou plně automatické přístroje, umožňující optimální řízení kompenzace jalového výkonu. Přístroje jsou vybaveny přesným napěťovým a proudovým měřícím obvodem a digitálním zpracováním naměřených hodnot je dosaženo vysoké přesnosti vyhodnocení hodnot napětí, proudu i účiníku. Výpočet harmonických složek se provádí algoritmem FFT. Tím je zajištěna přesná funkce měření a regulace i v podmínkách harmonického zkreslení.

                  Regulace probíhá ve všech čtyřech kvadrantech a její rychlost je závislá jak na velikosti regulační odchylky, tak na její polaritě (překompenzování-nedokompenzování) . Připínání a odpínání kompenzačních kondenzátorů je prováděno tak, aby optimální stav kompenzace byl dosažen jediným regulačním zásahem a minimálním počtem přepínaných stupňů. Přitom přístroj volí jednotlivé stupně s ohledem na jejich rovnoměrné zatěžování a přednostně připíná stupně, které byly odepnuty nejdéle a jejichž zbytkový náboj je tedy minimální. Vedle kompenzačních kondenzátorů lze k regulátoru připojit i kompenzační tlumivky (dekompenzace sítě).

                  Všechny typy regulátorů lze objednat v provedení rozšířeném o galvanicky oddělenou komunikační linkou typu RS-232, případně RS-485. Ve spojení se vzdáleným počítačem pak lze dálkově sledovat všechny měřené hodnoty a provádět parametrizaci regulátoru.

 

 

 

NOVAR 11xx a 12xx

Regulátory jalového výkonu NOVAR 1106, 1114, 1206 a 1214 jsou plně automatické přístroje umožňující optimální řízení kompenzace jalového výkonu. Z hlediska připojení jsou kompatibilní s původními typy NOVAR 1xx/2xx. Jsou určeny pro aplikace, které vyžadují vysokou přesnost regulace i při malém zatížení, řízení ventilace a případně další rozšiřující funkce.

 

NOVAR 1005 a NOVAR 1007 jsou inovované regulátory jalového výkonu. Jsou určeny zejména pro méně náročné kompenzační systémy. Jejich hlavní předností je kompaktní provedení a příznivá cena, oproti předchůdci Novar 5 je zvýšena citlivost regulátoru. Navíc model 1007 má celkem 8 výstupních relé. Regulátory se dodávají i v provedení na DIN-lištu pod označením Novar1005D/1007D.

 

3 fázový regulátor jalového výkonu NOVAR 1414 je určen pro aplikace s velkou či měnící se nesymetrií zatížení jednotlivých fází. Měří proudy všech tří fází a vyhodnocuje trojfázový účiník, podle kterého i reguluje. Konstrukčně je odvozen od regulátoru NOVAR 1214 - odlišuje se pouze přídavnými proudovými vstupy.

 

ZPĚT

REGULÁTOR JALOVÉHO VÝKONU QERP

Regulátor jalového výkonu QERP

 

Regulátor QERP je určen pro kompenzaci jalového výkonu (indukčního i kapacitního charakteru). Využívá se pro složitější případy, kde není možno standardními analogovými regulátory dosáhnout požadovaný účiník  (primární měření, více transformátorů apod.)

Jako vstupní měřící veličiny jsou využívány impulsy z fakturačního elektroměru rozvodných závodů (činné, jalové induktivní a kapacitní, které jsou přivedeny na paralérní vstupy. Tím je zajištěna vysoká přesnost bez rozdílu výkonu.

Regulace se provádí cíleně dle potřebného kompenzačního výkonu. Při změně účiníku mimo nastavené pásmo si vypočte  požadovanou  kapacitní nebo induktivní zátěž,  vybere  si  tomu  odpovídající stupně a ty se za nastavenou dobu regulace okamžitě připojí nebo odpojí. K tomuto je nutno v regulátoru přesně nastavit výkony jednotlivých stupňů kompenzačního rozvaděče. Na první tři stupně lze připojit dekompenzační tlumivky. Při malých odběrech se čas regulace prodlužuje úměrně poklesu činného výkonu oproti maximálnímu nastavenému.

Výhodou napojení regulátoru na měření RZ je přesná kompenzace v celém měřeném rozsahu bez ohledu na odebíraný výkon. Spodní hranice činného výkonu kdy regulátor ještě pracuje je 50% výkonu prvého stupně. To znamená, že při kapacitě prvého stupně 2 kvar je schopen regulovat od jedné kW činného výkonu. Při nižším odběru nereguluje  a  odpojí  všechny  výstupy.  Horní  hranice  není  omezena a může být řádově i megawatty. Stejné přesnosti v celém výkonovém pásmu nelze docílit u regulátorů, které vyhodnocují proud z proudového měniče. Zvláště se regulátor osvědčil u primárního měření, kde

v závodě pracuje několik samostatných trafostanic.

Regulátor má 4 paralelní vstupy a sériové rozhraní RS485. Výstupy regulátoru jsou realizovány pomocí spínacích relé 250V/5A~. Dodáván je ve verzi s 8 (typ 408), 16 výstupy (typ 416) nebo 6 výstupy (406). Další rozšíření výstupů je možné povelovými moduly PM4 připojených k lince 485. Tímto způsobem lze ovládat kompenzační baterie umístěné ve větší vzdálenosti. Regulátor může pracovat samostatně nebo může být součástí regulačního systému HMP64m (HMP164)

Nastavení parametrů je možné přes klávesnici přístroje, nebo z počítače napojeného na komunikační linku přístroje. Grafický displej přístroje zobrazuje aktuální účiník, výkon činný, jalový, sepnuté regulační stupně, reálný čas popř. další hodnoty zadané z klávesnice.

V paměti přístroje jsou uloženy průběhy P, Q, účiníku, počtu sepnutí výstupů po dobu cca 35 dní. Tyto údaje lze zobrazit na displeji regulátoru nebo na PC pomocí programu WinQERP. Programem WinQERP lze provádět nastavování parametrů, on-line vizualizaci (okamžité odběry činný, jalový induktivní a kapacitní výkon), archivace 1/4 hod. maxima atd.

 

 

 

 

 

Přílohy
pdfnávod QERP 416 [pdf, 340 kB]

STYKAČE kompenzační

Stykače Benedikt & Jäger pro spínání třífázových kompenzačních zařízení

Specifikace

Stykače jsou určeny pro spínání kondenzátorových baterií (IEC 70 a 831, VDE 0560) s nízkými ztrátami a nízkou parazitní indukčností

u nichž nejsou použity předřadné tlumivky. Tyto stykače jsou vybaveny pomocnými kontakty, které spínají s předstihem tlumící odpory.

Tím je dosaženo potlačení zapínacích proudových špiček na hodnotu menší než 70 - násobek jmenovitého provozního proudu.

Podmínky použití

Kondenzátorové stykače jsou odolné proti spékání kontaktů až do hodnot proudu rovnajících se 200-násobku jmenovitého pracovního

proudu. Doporučené jištění gL (gG) je 1,6 až 2,5-násobek jmenovitého pracovního proudu.

 

 

Přílohy

TLUMIVKY HRADÍCÍ, DEKOMPENZAČNÍ

FILTRAČNÍ (HRADÍCÍ) TLUMIVKY

 

Funkce tlumivek v hrazených kompenzačních zařízeních:

  • Omezení amplitudy proudových rázů při spínání.
  • Omezení rezonančních jevů a ochrany kondenzátorové baterie před výkonovým přetížením účinků vyšších harmonických.

 

Standardní konstrukce je určena pro zatlumené kompenzační baterie. Vyznačují se vysokou linearitou, nízkými ztrátami a minimální hlučností. Díky speciálnímu provedení vzduchových chladicích kanálů je dosaženo většího povrchu a tím zlepšení odvodu tepla. Pevně nastavená indukčnost má zaručenu toleranci LN -1/+3 %. Tlumivky jsou konstruovány pro kondenzátory se jmenovitým napětím 440 V, 50 Hz a na rezonanční kmitočet 189 Hz.

 

 

DEKOMPENZAČNÍ TLUMIVKY

 

Funkce dekompenzační tlumivky slouží pro eliminaci kapacitní složky jalového výkonu

 

Tlumivky jsou pro eliminaci jalového výkonu kapacitního charakteru, který vzniká na parazitních prvcích rozvodné soustavy (zejména vysokého napětí), jako například VN kabely s kovovým opláštěním, dlouhá vedení naprázdno a podobně. Tlumivky jsou z ekonomických důvodů navrženy pro nízké napětí a z rozměrových důvodů na železném jádře. Jmenovité napětí 3 x 400/230 V, 50Hz v zapojení do hvězdy. Z těchto důvodů musí být při mezitransformaci počítáno s touto jalovou složkou výkonu při zatěžování transformátoru VN/NN. Vodiče vinutí jsou navrženy pro teplotní třídu „F". Zabudované čidlo tepelné ochrany má rozpínací kontakt a rozpíná obvod při 130°C. Připojovací vodiče se připojují lisovacími oky pomocí šroubů M8 na ploché vývody 20x5 mm. Jištění těchto tlumivek musí být dimenzováno s ohledem na protékající proud - pomalými pojistkami s charakteristikou „gG/gL" a spínání se provádí klasickými motorovými stykači s nadproudovou ochranou.

 

ZPĚT na začátek

Přílohy
pdfnávod TLUMIVKY [pdf, 71 kB]

KONDENZÁTORY NN, VN

Kondenzátory nízkého napětí

 

Kompenzační kondenzátory jsou
určeny pro individuální, skupinovou
nebo centrální kompenzaci pro
kompenzování induktivního jalového
výkonu průmyslových zařízení jako
elektrické motory, svářecí zařízení
atd. Tento induktivní jalový výkon je
nežádoucí pro dodavatele elektrické
energie

 

Konstrukce

 

Kompenzační kondenzátory NN jsou vyráběny systémem MKP, který tvoří
pokovená polypropylenová fólie se samoregeneračními schopnostmi a s velmi
nízkými dielektrickými ztrátami. Kondenzátory jsou plněny netečným plynem
(N2) nebo pryskyřicí (50 kvar), která je netoxická a ekologicky nezávadná.
Třífázové kondenzátory mají tři svitky zapojené do trojúhelníka. Kondenzátory
jsou chráněny přetlakovým odpojovačem, který zajišťuje bezpečné odpojení
kondenzátoru od sítě v případě přetížení nebo ukončení životnosti. Všechny
kondenzátory jsou vybaveny vestavěnými vybíjecími odpory

 

Nádoba kondenzátoru je chráněna proti roztržení přetlakovým odpojovačem. Jeho správná funkce je zajištěna pouze pokud
jsou dodrženy všechny parametry a podmínky (napětí, proud, teplota, zapojení, údržba). Nedodržení a/nebo překročení těchto
parametrů může mít za následek roztržení nádoby kondenzátoru nebo dokonce výbuch s následným požárem.

 

Základní parametry

 

Napětí 230 – 1000 V
• Výkon až 50 kvar
• Suchý samoregenerační systém
• Třífázové – zapojení do trojúhelníka
• Jednofázové na požádání
• Přetlakový odpojovač
• Vestavěné vybíjecí odpory
• Ostatní napětí a výkony na požádání

 

Možnosti


• Kryt IP 54 pro vybrané typy
• Montážní svorky

 

Instalace

 

Před instalací je nutné zkontrolovat, jestli jmenovité parametry kondenzátoru odpovídají parametrům projektu
a hodnotám uvedeným v objednávce.
Pro svorky a zemnicí šroub musí být dodrženy uvedené momenty (pokud to není pro speciální typy určeno jinak)

 

Doporučená vzdálenost mezi kondenzátory v rozváděči je minimálně 20 mm.
Je doporučeno zkontrolovat všechna elektrická spojení po několika dnech provozu a provést vizuální kontrolu
všech kondenzátorů.
Před uvedením do provozu přezkoušet zapojení a funkci ochran bez napětí.
Pojistky musí být určeny pro kondenzátory s charakteristikou gG. Jmenovité napětí pojistek pro kondenzátory
musí být nejbližší vyšší normované řadě síťového napětí. Proudově musí vyhovět 1,6-násobku max. proudu kondenzátoru.

 

 

ZPĚT na začátek

Přílohy
pdfnávod kondenzátory [pdf, 292 kB]

REGULÁTORY 1/4 HODINOVÉHO MAXIMA HMP 164

Regulátory HMP

Přidavné moduly HMP

Měřící moduly

Software Winreg

 

Regulační a monitorovací systémy HMP - HMP 33, HMP 64, HMP 164

 

Systém je určen k regulaci  měsíční a roční rezervované kapacity a rezervovaného příkonu (dříve čtvrthodinového a technického maxima). Dále umožňuje monitorování elektrických i neelektrických veličin, monitorování elektroměrů, vodoměrů, plynoměrů, teplot, tlaků atd. Pomocí rozšiřujících modulů jej lze využít ke sledování výroby, chodu linek a měření fyzikálních veličin. Měřící vstupy systému jsou impulsní. Pro převod jiných veličin na impulsy jsou k dispozici  AD převodníky analog (např. proud, napětí) na impuls (kmitočet).

 

Regulátory se neustále vyvíjejí dle cenových tarifů dodavatelů energie a požadavků zákazníků. V současné době umožňuje automatické přepínání sjednaných měsíčních rezervovaných kapacit dle předvolených hodnot a reálného času. Při připojení modulu DCF je zajištěn přesný čas regulátoru. Verze HMP64M umožňuje také hodinovou regulaci pro oprávněné zákazníky.

 

Regulátor HMP 64M

Přístroj provádí regulaci odběru dle nastavené křivky a naprogramovaných funkcí. Regulaci lze provozovat v režimu 1/4- hodinového nebo 1-hodinového maxima. Regulátor má 4 vstupy s možností rozšíření o další vstupy pomocí vstupních modulů HMP64-VE8 (až 120 vstupů). Výstupy jsou tvořeny 6 přepínacími kontakty relé 8A/250V~ v regulátoru,  popř.  externími  povelovými  moduly HMP64-PM4,  připojenými  k  lince  RS 485. Dále je možnost dálkové regulace pomocí "bezdrátového přenosu".  

Regulátor  zaznamenává  v  paměti  hodnoty  regulace  za  posledních 35 dnů. Obdobně jsou uchovávány informace ve vstupních modulech. V přístroji je obvod reálného času, který lze synchronizovat modulem DCF. Systém  HMP  64 (164) je  řešen  stavebnicově a lze  ho rozšiřovat o měřící vstupy a  regulační výstupy.

 

Na LCD displeji regulátoru jsou zobrazovány aktuální stavy měřících vstupů, stavy regulačních stupňů, trend regulační křivky, čas reg. čtvrthodiny, účiník v případě připojení jalového elektroměru a další hodnoty které lze najít v podrobném návodu pro uživatele. Jsou rovněž přístupné záznamy reg. čtvrthodin uložené v paměti regulátoru. Nastavení parametrů a čtení záznamů lze provádět pomocí tlačítek na regulátoru, nebo přes PC programem WINHMP (poplatek za SW). Komunikace s PC je zajištěna po lince RS 485. Dále je možné propojit systém HMP s počítačem po telefonní lince, radiovým přenosem nebo po internetové síti

 

Regulátor je dodáván v modulboxu H53 - 9M a je určen k montáži na DIN - lištu. Vnější rozměry: 160 x 110 x 60 mm.

 

HMP 64m

 

 

HMP 33

Jedná se o zjednodušenou verzi regulátoru HMP 64 s 3 vstupy - elektroměr činný, jalový a synchronizace čtvrthodiny a 3 výstupy. Regulátor má obdobné funkce jako HMP 64, nemá však možnost připojení k PC, odpadá tedy rozhraní RS 485 a konektor COM, nemá rovněž obvod reálného času RTC. Paměť regulátoru je omezena, zaznamenává pouze nejvyšší dosažená maxima, počty vypnutí regulačních výstupů, popř. nejvyšší a nejnižší účiník. Na displeji je zobrazován aktuální výkon, odběr ve čtvrthodině, čas  čtvrthodiny,  stavy  jednotlivých  výstupů,  trend  regulace,  popř. účiník - při připojení impulsů z jalového elektroměru. Parametry regulace, konstanty a listování v paměti se provádí obdobně jako u HMP 64 přes klávesnici. Rovněž je zachován algoritmus regulace včetně možnosti rotace výst. povelů. Uspořádání a vnější rozměry jsou stejné jako u HMP 64.

 

HMP 33

 

Regulátor HMP 164

Tato verze představuje vyšší verzi regulátoru HMP 64M, je určen především pro oprávněné zákazníky s hodinovým regulačním režimem. Vnější uspořádání regulátoru je stejné jako u verze 64, má však grafický displej s možností zobrazení více veličin.

V základní verzi má regulátor 4 vstupy a 16 výstupů, kdy je 6 výstupů přímo v regulátoru, další povely lze realizovat přes povelové moduly PM 4 popř. PM 2. Počet výstupů lze rozšířit až na 40.

Je rovněž rozšířena paměť záznamů - až 200 dnů a dále jsou uchovávány průběhy reg. čtvrthodin. Lze rovněž rozšiřovat počty vstupů, obdobně jako u HMP 64, připojením vstupních modulů VE 8. Lze používat všechny přídavné moduly ze systému HMP 64. Programové vybavení PC je obdobné jako u verze 64, je však přizpůsoben pro požadavky oprávněného zákazníka. Uspořádání a vnější rozměry jsou stejné jako u HMP 64.

Regulátor umožňuje rychlejší komunikaci s PC.

 

Údržba, servis a technická data

Regulátory HMP 64m nevyžadují během provozu žádnou údržbu. Pro spolehlivý provoz je nutno dodržet podmínky připojení uvedené v návodu. Při uvedení do provozu je nutno nastavit reálný čas, tento je vhodný 1x do měsíce zkontrolovat a také v případě přechodu letní zimní čas. Při použití DCF modulu tato činnost odpadá.

 

ZPĚT na začátek

 

 

ROZŠIŘUJÍCÍ MODULY REGULAČNÍHO A MONITOROVACÍHO SYSTÉMU - VE8, PM4, RS2, KTM, 

 

 Vstupní moduly HMP 64 - VE 8     

 

HMP 64 - VE8

   Je určen k rozšíření počtu o 8 vstupů. Vstupy jsou identické s regulátorem HMP 64m. Do jednoho regulačního systému zařadit až 15 modulů (pro HMP64m), což znamená celkové rozšíření až o 120 vstupů, další rozšíření je možné použitím komunikačních modulů COME 4. Záznamy 1/4 hodin jsou uchovávány stejně jako u regulátoru HMP64m. Modul komunikuje přes linku RS485, nebo radiomodem. Pro monitorování lze moduly použít samostatně bez regulátoru HMP.

  • Verze VE 8s je určena k monitorování binárních stavů zap - vyp. Příklad využití - monitorování chodu kompresorů - přehled o provozních hodinách.
  • Verze VE 8+ slouží ke sčítání impulsů elektroměrů, které mohou mít i různé konstanty, výstup je pak realizován modulem PPM-78.
  • Verze VE 8r může provádět pomocí modulu PPM-78 jednoduchou regulaci na základě práce nebo výkonu na vstupech modulu VE 8r.   

 

 

Výstupní povelový modul HMP 64 - PM 4

 

HMP 64 - PM 4

Modul   je   určen   k   rozšíření   výstupů   regulátoru   HMP   64m a HMP164. Připojuje  přes  linku  RS  485.  Výstupy  jsou  tvořeny  přepínacími kontakty relé. Modul tedy může vyhodnocovat až 4 různé povely z celkového počtu 8 (povely 7 a 8 jsou Trend a Total Stop) Na  modulu  jsou  4  žluté  diody  indikující  stav  jednotlivých  výstupů,  zelená  dioda  NAP,  indikující  připojení  napájecího  napětí, dále pak žlutá dioda LNK, která se rozsvěcuje když je linka aktivní, tzn. když regulátor HMP 64M komunikuje s ostatními zařízeními. Červená dioda POR se rozsvěcuje při chybném příjmu telegramu z regulátoru HMP 64M.

Na přijímači je umístěn přepínač DIP8, kterým si lze zvolit zpracovávané povely. Nepřijde-li telegram po dobu 90 vteřin, pak se rozbliká červená dioda POR. Při spojené zkratovací propojce se všechny výstupy odpojí, při rozpojené propojce se pak výstupy 1 a 2 vypnou a výstupy 3 a 4 se zapnou. Telegram od regulátoru HMP 64M přichází co 15 sekund, nebo okamžitě po změně stavu výstupů. Při zapojení různého počtu přepínačů na DIP8 se přijímač bude chovat jinak.

 

 

Komunikační moduly

 

Konvertor rozhraní RS485 / RS232 HMP 64 - RS 2

Konvertor rozhraní slouží pro připojení regulačního  systému  k  počítači  přes  metalickou linku.  Konvertor  převádí  rozhraní  RS  485  na rozhraní RS 232, které se používá u PC. Linka RS 485 je galvanicky oddělena. Délka linky může  být  až  1  km.  Je  rovněž  dodáváno  rozhraní COM - RS 232 pro přímé propojení regulátoru s PC do vzdálenosti cca 10 m.

 

HMP 64 - RS 2

 

 

Konvertor telefonního modemu HMP 64 - KTM

Slouží  ke  komunikaci  regulátoru HMP   64   s  PC   přes   tel.   modem. Modul  je  připojen  k  systému  HMP přes  rozhraní  RS  485,  k  modemu  je

připojen  linkou  RS  232.  Přes  tento modem  lze  rovněž  komunikovat  se vstupními moduly.

 

HMP 64 - KTM

 

Radiový modul datového přenosu HMP 64 - RDMP 1

Modul je určen pro konverzi dat z komunikační linky RS485   nebo   RS232  na  radiovou přenosovou cestu a naopak. Tento modul se standardně dodává s modulem HMP 64 - RX1 pro základní připojení regulátoru k PC.

 

Radiový modul datového přenosu HMP 64 - RX 1

Tento modul slouží pro připojení regulátoru HMP64m (HMP164) do radiové sítě HMP. Modul se připojuje k regulátoru přes konektor COM. Do anténního konektoru se pak připojuje retranslační anténní modul. Modul je napájen přes konektor COM.

 

HMP 64 - RX 0

 

Komunikační modul HMP 64 - COME 4

Tento    modul    slouží k   rozšíření   komunikační linky  RS  485  na  4  další větve. Tímto způsobem lze připojit   více   regulátorů HMP  64m (HMP164)  k  jednomu  počítači,  popř.  rozšířit  systém o  další   vstupy   pomocí vstupních modulů VE 8. Do každé výstupní větve modulu COME 4 lze zařadit modul COME 4, čímž dosáhneme rozšíření až na 4 x16 linek RS 485. Ke každé lince lze připojit až 15 vstupních modulů, lze tedy celkem monitorovat až 1920 vstupů.

 

HMP 64 - COME 4

 

 

 

MĚŘÍCÍ MODULY

 

Přijímací modul časového signálu DCF 77 HMP 64 - DCF

Modul je určen pro synchronizaci hodin reálného času regulátoru HMP 64m (HMP164) se signálem DCF 77. Při použití tohoto modulu je zajištěn přesný čas regulátoru HMP 64 m (HMP164) , rovněž lze nastavit čas v PC a není nutné nastavovat čas regulátoru při přechodu na letni nebo zimní čas. Modul se připojuje přes konektor COM a nevyžaduje napájení.

 

Impulsní snímač teploty HMP 64 - IST8

Tento teplotní snímač je schopen vyhodnocovat teplotu až z 8 teplotních čidel. Hodnota teploty je převedena na impulsy.Teplotní čidla se připojují přes rozhraní RS 485. Každé čidlo je řízeno mikroprocesorem s naprogramovanou adresou, která je na štítku každého čidla a určuje číslo impulsního výstupu na modulu IST8. Výstupy z modulu IST8 se připojují do vstupního modulu VE8.

 

 

 

Převodník proudová smyčka - frekvence HMP - AF 2I AF 2U

Modul je určen pro zpracování analog. výstupů -proudové smyčky nebo napětí. Analog. hodnota je převedena na impulsy, které pak může dále zpracovávat systém HMP. Modul má 2 analogové vstupy , které mají spojený záporný ( - ) pól. Výstupy jsou tvořeny výstupním tranzistorem optočlenu

 

HMP 64 - AF 2I

 

Impulsní snímač činného výkonu 1-fázový HMP 64 - ISP 1

Jedná se o jednofázový elektroměr-činný s impulsním výstupem. Je určen pro monitorování spotřeby v rozvodech nn. Napětí je přivedeno na svorky 4-5 je

určeno zároveň k napájení přístroje. Proudový vstup je na svorkách 1-2-3 je přizpůsoben pro proudové měniče s převodem na 5 a /1/A. Přístroj lze použít i

pro přímé měření s rozsahem do 16 A. K měření v sítích IT se přístroj připojuje přes měřící transformátor napětí.

 

HMP 64 - ISP 1

 

Výstupní modul proudové smyčky HMP 64 - IOM 1

Tento výstupní modul zpracovává vybrané povely z regulátoru HMP 64m (HMP164).Výstup tvoří proudová smyčka. Výstupní proud je tedy závislý na stavu regulačních výstupů - při zvyšování nebo snižování úrovně regulace snižuje nebo zvyšuje proud proudové smyčky. Je možnost rovněž opačné logiky.

 

HMP 64 - IOM 1

 

HMP 64 - USO 3 univerzální snímač odběru 3-fázový

Zařízení je určeno k monitorování spotřeby a sledovaní maximálních výchylek měřených parametrů ( výkon činný a jalový, napětí, frekvence ). Spotřeba se

monitoruje a zaznamenává ve všech 4 kvadrantech. Zařízení má rovněž 12 registrů elektroměrů V registrech je zaznamenána celková práce - činná a jalová (induktivní a kapacitní) i samostatně v každé fázi. Maximálně lze připojit 15 modulů k 1 systému HMP.

 

ZPĚT na začátek

 

ENERGETICKÝ SOFTWARE PRO PC - WINHMP

 

Je oboustranně komunikovatelný obslužný software, vznikající několik let na základě připomínek a požadavku odběratelů. Pracuje v prostředí Windows 95 a výš i v síťovém provozu. Byl vytvořen tak, aby nebylo potřebné do počítače instalovat žádné komunikační karty. Veškeré pro pojení je realizováno prostřednictvím portu COM 1(2) - RS 232 nebo sítí LAN. Z tohoto důvodu je možné použít jakýkoliv PC s minimální konfigurací a instalací Windows. Počítač je možné připojit přes převodní jednotku RS485/232 kdekoliv na linku anebo přímo k modulu HMP přes RS 232. Základní okno programu může tvořit schéma Vašeho podniku, kde je zobrazený stav regulace přímo na jednotlivých vývodech. Zobrazené podružné měření mohou průběžně indikovat momentální odebraný výkon. Umožňuje on-line vizualizaci, dálkové nastavování, detailní archivaci průběhu odběrů na hlavním  i  podružných  elektroměrech, provedené  regulační  zásahy. Ukazuje schémata, grafy a tabulky spotřeby, výkazy pro rozvodné závody.

On-line  vizualizace:  Na  počítači  lze  sledovat  okamžité  hodnoty  jak hlavního odběru tak i podružných měření. Samozřejmostí je zobrazení účiníku  a  stavu  jednotlivých  regulačních  stupňů  (zapnuty/vypnuty). Graficky je znázorněn odběr hlavního měření vůči sjednanému a technickému 1/4 hod. maximu. Dálkové nastavování: Programem WINHMP lze nastavovat celý regulátor. Pomocí jednotlivých oken jde jednoduchým způsobem nastavit  regulační křivky (Pmax), konstanty jednotlivých vstupů (jak regulátoru tak dalších vstupních jednotek), regulační stupně a taktéž komunikaci s ostatními moduly. Dle potřeby lze regulovat jednotlivé spotřebiče „ručně" přímo z PC. Tato ruční regulace je nadřazena automatické regulaci!

Archivace dat: Po spojení regulátoru s PC se automaticky začnou načítat nenačtená data z regulátoru do PC. V programu můžete data zpracovat do tabulek nebo do grafů. V grafech jsou hodnoty 1/4 hod. maxima, podružných měření, účiník, ale taky jednotlivé regulační zásahy s délkou doby regulace. Veškerá data lze převést do souboru txt. a pak je zpracovávat dále např. v excelu.

 

Program WINHMP regulátor může zobrazovat aktuální stav regulační křivky   -   hlavní   měření,   podružná   měření,   stavy   regulačních výstupů,  dále  mohou  být  zobrazovány  aktuální  stavy  měřících  bodů, připojených na vstupní moduly VE 8. Program umožňuje zobrazení naměřených hodnot, denní, měsíční a roční výpisy, zobrazení v grafech, tisk tabulek,  prognózy  odběrů,  výstup  dat  do  excelu,  cenovou  kalkulaci  a mnoho dalších funkcí popsaných v návodu pro uživatele.

 

ENERGETICKÝ SOFTWARE PRO PC - WINHMP

Software pro oprávněné zákazníky (SWOZ) s hodinovou regulací Program SWOZ je určen pro energetiky závodů, kteří se stali oprávněnými zákazníky a využívají možnosti sjednávání hodinového odběrového diagramu. Slouží k vytvoření ideálního hodinového odběrového diagramu, který se uloží jako regulační předpis do regulátoru HMP64. Program je integrován přímo do vizualizačního programu WINHMP. Tím odpadá práce s převáděním dat mezi  jednotlivými  programy  a  následné  naprogramování  regulačního a monitorovacího systému dle vypracovaného odběrového diagramu.

 

Práce s programem SWOZ

Program ulehčí práci energetika při vytvoření hodinového odběrového diagramu. Dle požadavků dodavatele energie se jedná zpravidla o týdenní prognózu - obchodní týden. Energetik si dle potřeby zadá časové období, dle kterého chce provádět predikci dat (asi 6 týdnů). Pro co nejpřesnější SW predikci je vhodné vybrat historicky stejný hodinový průběh jako pro připravované sjednané období. Program automaticky vyjme z paměti zadanou oblast dat, a tu zobrazí v tabulce. Viz tab.

 

Stiskem tlačítka graf tabulku převedeme do grafické podoby. Grafy jsou zobrazeny s jednotlivými průběhy, a to podle dnů v týdnu (pondělí-neděle). Podle potřeby se může přepínat mezi jednotlivými dny. Každý den lze samostatně měnit a upravovat. Změny v jednotlivých dnech lze provést odstraněním  tzv. nestandardních odběrů v daném dnu. V grafu je červená křivka, která zobrazuje průměrnou hodnotu všech vybraných odběrů. Souběžně s touto křivkou je znázorněno povolené toleranční pásmo sjednané s dodavatelem el. energie. Po dokončení úpravy odběrového diagramu v grafech se převedou průměrné hodnoty jednotlivých dnů do týdenní tabulky. V tabulce lze tyto hodnoty dále upravovat (zaokrouhlit, zvětšit nebo zmenšit o požadované %). Tabulka  začíná  dnem  dle  nastavení  začátku  obchodního  týdne. Hodnoty z tabulky je možno uložit a archivovat v PC nebo přímo zapsat do regulátoru, a to podle nastaveného obchodního týdne. Samozřejmostí je tiskový výstup vytvořené tabulky a grafů. (tabulka). Dokončenou   týdenní   tabulku   lze   podle požadavku   zákazníka převést do sjednávacího odběrového diagramu daného obchodníka (po domluvě).

 

Zpětná kontrola prognóz:

Za dané období je možné zpětně provést kontrolu v grafech nebo v tabulkách, zda byla dodržená toleranční odchylka. V grafech je tolerance znázorněna podbarveným pásmem sjednaného odběru. Pokud je vše v pořádku, výsledná odběrová křivka se pohybuje v tomto pásmu. V   tabulkách   je   rozdíl   -   odchylka   vyjádřena   v   procentech. Mimo toleranční odchylka je znázorněna červeně.

 

ZPĚT na začátek

Přílohy
pdfnávod HMP 164 [pdf, 127 kB]
pdfnávod HMP 64 [pdf, 62 kB]
pdfnávod PM 4 [pdf, 65 kB]
pdfnávod VE8 [pdf, 25 kB]
pdfnávod ISP 1 [pdf, 188 kB]
pdfnávod IST 8 [pdf, 89 kB]
pdfnávod HMP USB 485 [pdf, 176 kB]
pdfnávod IFZ 48 [pdf, 32 kB]